Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovičtí hasiči dostanou novou cisternu

26. 07. 2016

Městečko uspělo v ostré konkurenci žadatelů v programu IROP a získalo vysokou dotaci 6,6 mil. Kč na moderní cisternu pro velkoobjemové hašení.

Zbrusu nová zásahová cisterna byla dlouholetým snem několika generací mlázovických hasičů. Ne, že by dosud neměli adekvátní techniku. Obec se, již od dob místního národního výboru, snažila vytvářet svým dobrovolným hasičům ty nejlepší možné podmínky. V rámci možností a také příležitostí, které poskytoval stát či kraj.

Stávající cisterna Škoda RTO 706 má však v technickém průkazu rok výroby 1964 a nevyhnutelné stárnutí nelze zastavit. I přesto, že vozidlo prošlo několika výraznými rekonstrukcemi a přestavbami. Bez nich by už dávno dojezdilo. Velká poruchovost a různá technická omezení však začínaly místním hasičům způsobovat problémy při jejich práci. A zřizovatele jednotky stály velké náklady.

Proto se městečko rozhodlo využít jedinečné šance vyplývající z Integrovaného regionálního operačního programu. Ten nabízel možnost získání dotace na pořízení nové výjezdové cisterny z Evropských fondů. Velkým štěstím rovněž bylo, že Mlázovice leží v území ORP, které bylo z dlouhodobého hlediska vyhodnoceno jako rizikové. Jinak by vůbec nebylo možné žádost podat.

Zpracování žádosti o dotaci, vytvoření studie proveditelnosti a celkový management projektu, byly svěřeny společnosti Centrum evropského projektování Hradec Králové, se kterou Mlázovice již řadu let úspěšně spolupracují v oblasti evropských dotací.

Příprava projektu byla poměrně složitá a zdlouhavá, zvlášť pro malou obec, kde je vše věcí jednoho starosty a jedné účetní. Byl to krok do neznáma, šance na úspěch nejasné. Vždyť v daném dotačním programu Mlázovice soutěžily s jednotlivými kraji žádajícími o dotace na vozy záchranné služby, s velkými městy z celé republiky, s téměř miliardovým projektem Hasičského záchranného sboru na pořízení techniky pro profesionální sbory nebo s Policejním prezídiem řešícím nákup nových vozů pro Policii ČR.

Ale vyplatilo se. 26. července 2016 poskytovatel dotace městečku oznámil, že jeho žádost byla schválena a hasiči městysu Mlázovice se mohou těšit na novou cisternu pro velkoobjemové hašení. Dotace na nákup činí 90% všech nákladů, což je prakticky jediná možnost, jak může malá obec nakoupit nákladné nové vybavení pro své hasiče. Takto štědrý dotační titul byl zcela ojedinělý a výjimečný. Zároveň se jedná o největší obdrženou dotaci v historii městečka.

Vše ještě potrvá zhruba rok. Nejprve proběhne výběrové řízení na dodavatele, poté bude obec řešit krátkodobý úvěr na předfinancování projektu. Ve druhé polovině roku 2017 nastane očekávaný okamžik, kdy by mělo nové vozidlo nastoupit do služby. Celý region tím získá moderní techniku, která výrazně zkvalitní záchranu osob a majetku při mimořádných událostech.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!