Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice se dočkají moderní hasičské zbrojnice

30. 08. 2017

Po nové výjezdové cisterně přijde na řadu také hasičská zbrojnice. Díky dotaci z programu IROP přesahující 7 milionů korun, projde sídlo hasičů kompletní rekonstrukcí.

Další obrovský úspěch zaznamenalo městečko ve snaze zlepšit podmínky pro své hasiče. Krátce po převzetí zbrusu nové velkokapacitní cisterny Tatra od výrobce, se mohou mlázovičtí hasiči těšit na další významný projekt. Mlázovice uspěly již podruhé, v nabité konkurenci, se svojí žádostí a obdrží dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu na zásadní přeměnu hasičské zbrojnice.  

Stávající zbrojnice byla dokončena v roce 1964. Tehdy to byla velká sláva. Hasiči dostali velmi solidní budovu, která bez výraznějších úprav slouží přes 50 let. Pokrok se ovšem nedá zastavit a proto stavba přestala vyhovovat svému účelu. Neřešitelným problémem je nedostatek prostoru pro techniku v garážích. Žádná dnes vyráběná cisterna se tam nevejde. Dále chybí dostatečný prostor pro údržbu či skladování materiálu a zcela nevyhovující je sociální zázemí. Pochopitelně jsou zastaralé inženýrské sítě, dožitá střecha i topení. Obrovský problém znamená také zemní vlhkost, která na mnoha místech proniká do zdiva. Celá stavba je rovněž velmi energeticky neúsporná.  

Pokud by obec dotaci nezískala, musela by řešit opravu stavby dílčím způsobem. A také dělat řadu kompromisů. Vždyť projekt přesahující 7 mil. Kč je, bez zásadní dotační pomoci, v malé obci zcela nerealizovatelný. Ale naštěstí bylo městečko opět úspěšné a rozsáhlou modernizaci hasičského zázemí bude spolufinancovat s 90% přispěním evropských fondů a českého státu. Mlázovice doplatí ze svého zbylých 10% nákladů ze 7,5 mil. korun. 

Hlavní změny se odehrají právě v garážích. Zbourá se strop, dojde k výraznému navýšení objektu a střecha již nebude rovná, ale sedlová. Celá budova se rovněž prodlouží (posunem přední stěny), garáž bude tvořit jeden celek (nebude zde již středová příčka). Přibudou prostory pro omytí hasičů a WC, novinkou bude sklad materiálu a zázemí pro údržbu.  

V hlavní budově bude nejvýznamnější změnou přestavba bývalého bytu v I. patře na prostory pro hasiče, zcela odstraněna bude věž na hadice (v dnešní době není již potřebná). Rekonstruována bude střecha, veškeré inženýrské sítě a podlahy. Výměny se dočkají okna a dveře, důležité bude podřezání objektu proti zemní vlhkosti. Samozřejmostí se stanou moderní WC a sociální zázemí. Celý objekt se zateplí a nová bude samozřejmě i fasáda. Novinkou bude ústřední plynové vytápění a ohřev vody. Na zbrojnici bude instalována poplachová siréna, kterou dálkově spouští krajští hasiči, podobně jako sirény na Radnici. Tím se zvýší jejich informační dosah v další části obce.  

V těchto dnech se dokončuje výběrové řízení na stavební firmu, která akci zahájí počátkem roku 2018. Zkolaudováno musí být od konce roku 2018.  

Technický projekt rekonstrukce zpracovala zkušená projektantka paní Ludmila Hrochová z Náchoda. Pro Mlázovice již vyprojektovala Sběrný dvůr, rekonstrukci střechy na kostele a řadu dalších menších stavebních akcí. Vzhledem k tomu, že dokumentace musela splňovat poměrně přísné požadavky poskytovatele dotace a především striktní pokyny české státní normy pro hasičské zbrojnice, byla to velmi náročná činnost. V mnoha případech o možnosti realizace rozhodovalo doslova pár centimetrů.  

Samotné podání žádosti o dotaci bylo rovněž velmi náročné. Řada institucí a osob od tohoto kroku obec odrazovala s odůvodněním, že stejně neuspěje. Mlázovice šly ovšem důsledně za svým cílem a vyplatilo se. Naše žádost byla v IROPu vůbec první podanou žádostí pro dobrovolné hasiče v republice.  

Díky „Rozhodnutí o poskytnutí dotace na projekt rekonstrukce zbrojnice“ a již realizovanému nákupu velkoobjemové cisterny, městečko obdrželo v relativně krátké době dvě nejvyšší dotace v celé své historii. Při přepočtu financí na počet obyvatel se tím řadí v dotační politice k nejúspěšnějším obcím v ČR. A podle rozpracovaných projektů obce a jejich šancí by to nemusel být ještě konec. 

Po dokončení rekonstrukce hasiči získají moderní a účelné zázemí, které jim pomůže efektivně plnit funkci ochrany obyvatelstva a majetku. Společně s novou výjezdovou cisternou budou mít k dispozici podmínky, za které se nebudou muset stydět ani v evropském měřítku. 

Podobně vysoká finanční podpora dobrovolných hasičů u nás nikdy nebyla a s největší pravděpodobností v dohledné době ani nebude. I když městečko musí řešit a spolufinancovat mnoho hasičského v krátké době, bylo by neomluvitelnou chybou štědrých příspěvků z evropských fondů nevyužít. Obroda, kterou díky nim zažívají aktivní sbory v Česku, rozhodne o jejich další efektivní existenci v příštích desetiletích.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!