Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko připravuje velké hasičské projekty

26. 04. 2016

Téměř historická cisterna a nevyhovující zázemí trápí mlázovické hasiče. Proto Radnice připravuje zásadní změny.

Když se podíváte do technického průkazu prvovýjezdové cisterny JSDH Mlázovice, naleznete v kolonce rok výroby 1964. Tento datum řadí vozidlo do kategorie veteránů. I když prošlo několika rekonstrukcemi, životnost techniky je na samém konci. Problém si uvědomuje i městys Mlázovice, coby zřizovatel jednotky. A protože o potřebnosti sboru, který nezištně pomáhá v regionu již přes 120 let, nikdo nepochybuje, bylo nutné rychle reagovat a přijmout opatření k razantnímu zlepšení jeho vybavení.

Již několik let se městečko snaží hledat vhodné cesty k obměně techniky, ale pro malou obec jsou všechny dosavadní dotační zdroje nedostatečné, protože počítají s velkou finanční spoluúčastí zřizovatele, což je nereálné.  Jedinou výjimkou je nová dotace z Integrovaného regionálního operačního programu 2014-2020, která v případě úspěchu pokrývá až 90% nákladů. Podmínky pro získání techniky pro dobrovolné hasiče jsou sice velmi přísné, ale nevyužít šanci a alespoň se nepokusit požádat o jedinečnou investiční dotaci by byla velká chyba. Proto zastupitelé rozhodli o zahájení projektu.

Ve spolupráci s krajskou společností CEP byla vytvořena žádost, vypracována studie proveditelnosti,  opatřeny mnohé přílohy a stanoviska. Poté již byly všechny dokumenty, požadované pro dotaci na nákup nové velkoobjemové cisterny, předány ministerstvu pro místní rozvoj. Nyní nezbývá než čekat, zda-li se Svatý Florián za sbor přimluví a štědrá dlaň se otevře.

Druhým, neméně důležitým, problémem je stav hasičské zbrojnice. Budova z roku 1964 neodpovídá technickými parametry dnes provozované technice, ani neposkytuje hasičům slušné zázemí k přípravě a dalším aktivitám. I v tomto případě městečko rozhodlo o nastartování přípravy k rozsáhlým změnám. Zkušená projektantka vytvořila projektovou dokumentaci kompletní rekonstrukce hasičské zbrojnice, která zahrnuje přestavbu garážových stání, vybudování nového sociálního zařízení a úpravy dalších prostor pro jednotku.

Vzhledem k nejasnostem a nedostatečným informacím o novém dotačním titulu, byl projekt ještě před podáním na stavební úřad několikrát upravován, konzultován s řadou odborníků i hasiči. Nyní se čeká na stavební povolení a otevření výzvy na rekonstrukce hasičských zbrojnic, opět v Integrovaném regionálním operačním programu. V současné době zatím není ani jasné, zda-li budou Mlázovice oprávněným žadatelem dotace a půjde-li vůbec projekt s žádostí podat. Ale městečko pod Chlumy bude připraveno. Případně bude hledat jiné zdroje financování této akce, i když je jasné, že to půjde velmi těžko.

Mlázovičtí hasiči stojí na rozcestí. Během relativně krátké doby mohou realizovat obrovské projekty za několik milionů korun, které zásadním způsobem ovlivní jejich budoucnost. Nebo nemusí s žádostmi uspět a vše zůstane při starém. V každém případě vedení obce využije veškeré možnosti, aby zajistilo lidem, kteří ve svém volném čase hlídají klid všech obyvatel městečka a okolí, důstojné materiální a technické vybavení.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!