Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Hasiči získali novou dodávku

28. 04. 2019

Díky dotaci z programu IROP doplnili mlázovičtí hasiči svoji výbavu o moderní dopravní automobil s přívěsem.

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 se rozrostla výbava hasičů o krásný a důležitý kousek. V hasičské zbrojnici zaparkoval zbrusu nový dopravní automobil Volkswagen Transporter T6 4x4 s přívěsným vozíkem. V hasičské evidenci nese označení DA-L2Z a je určen pro smíšený provoz na komunikacích i v lehčím terénu. Fakticky nahradil stařičkou Avia A31, která byla prodána malému sboru na Ústecko-Orlicku.

Stejně jako před dvěma lety, při převzetí nové cisterny Tatra, i v tomto případě získali mlázovičtí hasiči poprvé, za 116 let své existence, úplně nové dopravní vozidlo. Před tím používali vždy starší techniku.

Nová dodávka patří k technické špičce v daném segmentu. Jedná se o devítimístný vůz, se silným naftovým motorem o výkonu 110 kW. Kvůli členitému a nezpevněnému terénu, ve kterém se bude pohybovat (Podkrkonoší, lesy, louky, nesolené komunikace v zimním období), se jedná o vůz s pohonem všech čtyř kol – s obchodním označením 4Motion a uzávěrkou diferenciálu. Součástí dodávky byla zároveň zimní kola. Na rozdíl od mnoha jiných značek, které nabízí hasičům vozy standardní sériové výroby, tato verze Transporteru je již z továrny připravena na použití v záchranných složkách. Má dva silné akumulátory, nezávislé topení, zesílené podvozkové prvky, silnější tlumiče, ochranu podvozku a některé další speciální úpravy. Výrobce rovněž pamatuje sofistikovaným řešením na zabudování ovládání majáků a vozidlové radiostanice tak, aby nikde v interiéru a na přístrojové desce nepřekážely žádné visící kabely a nevzhledné úchyty.

Dodané vozidlo má integrované vzduchové ovládaní podvozku Goldschmitt, které řidiči umožňuje reagovat na terénní podmínky případným zvýšením či snížením světlosti. Kromě lepší bezpečnosti a jízdního komfortu přináší toto řešení i výrazné prodloužení životnosti celého vozu, zvlášť při provozu v náročných podmínkách. Zároveň navyšuje celkovou hmotnost vozidla na 3,5t.

V dopravním vozidle je instalován systém stálého dobíjení a konzervace akumulátorů RettBox, který se automaticky odpojí při nastartování vozidla. V zadní části jsou zabudovány hasicí přístroje, LED svítilny s automatickým nabíjením či základny pro ruční radiostanice. Ve vozidle samozřejmě nechybí drobná zásahová výbava. Celé dno zavazadlového prostoru tvoří výsuvné plato s nosností 300kg a fixačními prvky, pro snazší naložení a vyložení nákladu.

Nepostradatelným pomocníkem jsou rovněž přídavná LED světla, která osvětlují okolní prostor. Doplňují sadu modrých výstražných majáků a pracovní oranžovou alej. V dosahu řidiče je namontována analogová vozidlová radiostanice Motorola a USB nabíjecí porty. Samozřejmostí je klimatizace a nezávislé topení.

Vozidlo není vybaveno střešním nosičem ani navijákem integrovaným do předního nárazníku. Karoserie není konstrukčně dimenzovaná, aby unesla hasiče používající žebřík ukotvený na zadních dveřích, stejně tak rám vozu není připraven na síly a zkruty při vyprošťování vozidel navijákem. Použití těchto výbav zkracuje životnost automobilu.

Součástí projektu bylo také pořízení přívěsného vozíku. Jedná se o jednonápravový přívěs určený k převozu vybavení. Je tvořen žárově zinkovaným rámem a tvrdými stěnami z voděodolné překližky. Víko je ze sklolaminátu a je snadno otvíratelné. Dveře jsou samozřejmě uzamykatelné. V přední části je vozík důmyslně prodloužen, aby do něj bylo možné naložit i savice. Konstrukční řešení umožňuje provozní rychlost až do 130km/h. Barevné provedení je v hasičské červené.

Celkové náklady projektu přesáhly 1 650 000 Kč, což je částka, kterou by malá obec nemohla uhradit ze svého rozpočtu. Vše bylo možné realizovat jen díky 95% dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, prostřednictvím Místní akční skupiny Brána do Českého ráje. Vlastní příspěvek městečka se díky tomu zmenšil na zhruba 80 000 Kč (navíc 30 000 Kč ještě obec obdržela za prodanou AVIA). Techniku dodala renomovaná společnost THT Polička, a.s..

Pořízením dopravního vozidla završili mlázovičtí hasiči velmi úspěšné období dvou let, ve kterých vyměnili zásahovou cisternu i dopravní vozidlo a výrazným způsobem zrekonstruovali hasičskou zbrojnici. Vše díky evropským dotacím. Mlázovický region je nyní chráněn plně vybavenou a vycvičenou jednotkou, která je neustále připravena zasáhnout a pomoci v nouzi. Kromě toho má obec jistotu, že udělala maximum pro ochranu své dobrovolné hasičské jednotky. Aby se všichni její členové z každého zásahu vrátili živí a zdraví.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!