Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Hasiči pokřtili nádhernou kroniku

10. 05. 2023

V neděli 7. května 2023 se v hasičské zbrojnici odehrál slavnostní křest publikace „120 let života SDH Mlázovice“. Zároveň byla před budovou odhalena dřevěná socha sv. Floriána.

Mlázovičtí hasiči slaví v tomto roce významné jubileum – 120. let od svého založení. Proto se rozhodli, že se pokusí zmapovat dosavadní historii sboru. A kdo jiný by se toho měl ujmout, než mlázovický kronikář a jednatel sdružení v jedné osobě, pan Martin Vágenknecht. Ten sbíral několik let podklady, fotografie a další artefakty z historie SDH a tak se do psaní pustil s velkou chutí. Ke vznikající knize přibral také velitele hasičů, pana Tomáše Čeřovského, který mu pomohl s vkládáním fotografií, sazbou knihy a dalšími detaily.

Kniha spatřila světlo světa počátkem května. Je mimořádná svým rozsahem i zpracováním. Vůbec poprvé se jedná o plnobarevnou publikaci z Mlázovic. Pojednává o kompletní historii SDH, od založení v roce 1903, až po současnost. Detailně popisuje život současných hasičů i předchozích generací. I když se jedná o tematicky zaměřenou knihu, zabývá se rovněž dalšími oblastmi. Vždyť život hasičů je s životem v městečku velmi úzce propojen. Čtenář se dočte mnohé zajímavosti z obecní historie a oživí si vzpomínky na známé osobnosti.

Kronika zaujme výčtem členů sboru v jednotlivých obdobích, připomene všechny důležité požáry v obci a okolí i další mimořádné události, kterých se mlázovická jednotka účastnila. Rozsáhlá část je věnována hasičskému sportu. Unikátní je množství publikovaných historických materiálů (pozvánky na ples, zprávy z dobového tisku, průkazy členů, diplomy, atd.) a fotografií, z nichž většina je barevná.

Vzhledem k počtu stran a barevnému obsahu nastal velký problém s výrobní cenou. V posledních dvou letech výrazně zdražil papír i tiskařské práce a tak se většina nabídek pohybovala kolem 1000 Kč za kus, což by bylo jen obtížně prodejné. Naštěstí se podařilo nalézt tiskárnu, která dokázala náklady snížit na 700 Kč. Vzhledem k rozsahu díla se tato cena zdála přijatelná. Přesto bylo velkou neznámou, jak velký bude zájem veřejnosti. Proto obec přistoupila k rezervaci a objednávkám předem. Celkem se jich sešlo 130.

Slavnostní křest knihy „120 let života SDH Mlázovice“ proběhl s bohatým doprovodným programem, v neděli 7. května 2023, v hasičské zbrojnici. Za velkého zájmu místních, chalupářů i obyvatel okolních obcí, oba autoři představili své dílo a slavnostně ho pokřtili šampaňským. Svůj pohled a poděkování přidal i starosta obce. Zájemcům byla vepsána věnování s podpisem autorů.

Příjemné odpoledne vyvrcholilo odhalením dřevosochy Svatého Floriána, z dílny Libora Šimůnka. Hasiči si splnili další mnohaletý sen. Jejich patron zdobí zelené prostranství před hasičárnou.

Vydáním hasičské kroniky získaly Mlázovice jedinečnou publikaci. Je dalším střípkem do mozaiky obecní historie, kterou detailně zpracovává Martin Vágenknecht. Ten slíbil, že s psaním nekončí a tak se můžeme v dalších letech těšit na zajímavé literární počiny.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!