Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Hasiči oslavili výročí 110. let od svého založení

26. 05. 2013

Mlázovičtí hasiči připravili na sobotu 25. května 2013 zajímavé oslavy. Hlavním programem byla okrsková soutěž v hasičském sportu, kterou doprovodila výstava historické techniky, ukázka parní stříkačky či moderní prostředky používané IZS.

Když se v roce 1903 sešlo na radnici 25 dobrovolníků, pod vedením Ladislava Riegla, a založili mlázovický sbor, asi jen stěží mohli tušit, že na jejich kroky navážou stovky dalších mlázovických občanů a jejich bohulibá činnost bude pokračovat nepřerušovaně více než sto let.

Za tuto dlouhou dobu ovlivnila sbor řada událostí, které jej formovaly až do dnešní podoby. Připomeňme významnou roli při organizování kulturních a společenských akcí v obci, technickou pomoc, zásahy při požárech či povodních, ale také politickou činnost některých členů při řízení obce. V neposlední řadě členové SDH odvedli bezpočet brigádnických hodin při realizaci mnoha stavebních projektů v obci.

Proto se sluší historii místních hasičů pravidelně připomínat a navazovat na ni. Jednou z takových příležitostí byla oslava 110. výročí založení sboru, která proběhla v sobotu 25. května 2013 u koupaliště. Hlavní náplní sobotního odpoledne se stala okrsková soutěž v hasičském sportu. Zúčastnily se jí všechny obce okrsku – Mlázovice, Choteč, Lužany, Konecchlumí, Svatojanský Újezd a Šárovcova Lhota. Navíc také konecchlumské ženy, dětské družstvo z Lužan a hasiči z Humburk s historickou koňskou stříkačkou. Zcela výjimečně zde soutěžili také hasiči z Tuře, kteří si potřebovali zapsat účast na okrsku, aby mohli startovat na dalších závodech.

Pohledy mnoha návštěvníků i pořadatelů směřovaly velmi často k nebi a nabízela se jediná otázka. Vydrží to? I když černé mraky nevěstily nic dobrého, až na pár přeháněk počasí umožnilo realizovat celý naplánovaný program. Vše započalo ve 13 hodin slavnostním nástupem a projevem velitele okrsku Radka Čapka, velitele SDH Mlázovice Františka Čípa a ředitele územního odboru HZS Jičín Libora Zikeše.

Jako první odstartovaly závody jednotlivců. Domácím se mimořádně vydařily. Karel Špidlen obsadil třetí místo a Milan Kubíček dokonce zvítězil. Na výborné výkony navázala i mlázovická štafeta, která nenašla přemožitele. To se ukázalo jako klíčové pro celkové umístění.

V disciplíně požární útok se sice lépe vedlo okolním obcím, nicméně slušný čas znamenal, že mlázovičtí hasiči o 24 setin sekundy obsadili první místo před druhým Konecchlumím a třetími Lužany. Výkony domácích hasičů byly třešničkou na dortu povedeného odpoledne.

Překvapením byl výkon ženského družstva z Konecchlumí. I když se dalo dohromady pár dní před soutěží, jejich čas 30,5 s byl vynikající a předstihlo i několik mužských týmů. Své umění předvedli také sportovní hasiči z Tuře. Jejich čas 19,09 s jen dokládá, proč se pravidelně umísťují v republikových závodech. Je nutné ale připomenout, že se jedná o specializované závodníky.

Velkému zájmu diváků se těšili hasiči z Humburk u Nového Bydžova, kteří předvedli útok s historickou koňskou stříkačkou. Koně protentokrát nahradili lidé, přesto rychlost a um hasičů byly obdivuhodné. Předvedená stříkačka původně patřila SDH Mlázovice, na základě dohody byla v minulosti darována právě Humburkám, kde se jí dostalo kompletní obnovy. Obrovský potlesk sklidili nejmenší závodníci při ukázce hasičských dovedností a hasičském útoku. I když děti závodily v barvách SDH Lužany, většina z nich je z Mlázovic .

Celé odpoledne byla v prostorách koupaliště vystavena historická technika dobrovolných hasičů z Nové Paky, Mlékosrb, Jičína a Humburk. Nechyběla ani ukázka nejmodernější výbavy Integrovaného záchranného systému v podobě nejnovějšího vozu VW Passat či motocyklu Honda dopravní policie. Návštěvníci obdivovali technické systémy vozidel, ti šťastnější se také svezli. Výstavku doplňovaly ukázky zásahů parní stříkačky SDH Semily. Pozornost přitahovala renovovaná Tatra T148 SDH Ostroměř či zánovní cisterna MAN SDH Lázně Bělohrad.

I přes občasné přeháňky si do areálu v Podlesí našly cestu asi tři stovky návštěvníků, řada členů okolních sdružení a zástupci médií. Kromě bohatého programu měli k dispozici široký sortiment občerstvení, které bylo poprvé zajištěno v plné režii místních hasičů. Odpoledne moderoval Mirek Dvořák.

Okrskovou soutěž i oslavu výročí lze hodnotit jako velmi příjemnou a důstojnou. Mlázovičtí hasiči věnovali přípravám mnoho času. Za bezproblémovou organizaci sklidili uznání přítomných. Sbor dobrovolných hasičů Mlázovice předvedl, že kromě perfektní technické pomoci dokáže připravit také velkou společenskou událost. Může sebevědomě vstoupit do další dekády druhého století své činnosti.


Celkové výsledky soutěže:
1. SDH Mlázovice (1:35:84)
2. SDH Konecchlumí (1:36:08)
3. SDH Lužany (1:37:64)
4. SDH Choteč (1:42:74)
5. SDH Šárovcova Lhota (2:08:31)
6. SDH Svatojanský Újezd (2:28:02)

SDH Konecchlumí – ženy, útok 30,5 s
SDH Tuř – útok 19,06 s


Jednotlivci:

1. Milan Kubíček, SDH Mlázovice - 19:09 s
2. Patrik Tománek, SDH Lužany - 19:62 s
3. Karel Špidlen, SDH Mlázovice - 21:07 s

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#1 | Blanka Komárková | 26. 05. 2013 20:53
Myslím, že se našim hasičům oslavy velice vydařily. I to počasí nakonec nebylo nejhorší :-). Kýta se jenom rozplývala na jazyku a pivečko mělo ten správný říz a pěnu jak ve vaně :-). No a že naši vyhráli co mohli bylo už jen třešničkou na dortu. Do dalších desítek let existence přeju hodně zdaru!!!