Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Dokonalá proměna hasičské cisterny dokončena

21. 10. 2006

SDH Mlázovice se nyní může pochlubit zásahovým vozem, který svými parametry patří ve své třídě k úplné špičce. Celková modernizace byla dokončena výměnou motoru, brzd a převodovky. Tento projekt vznikl za podpory Královehradeckého kraje.

Dobrovolné hasičské sbory se potýkají již dlouhou řadu let s velkým nedostatkem financí pro svoji činnost. V obcích, které své sbory podporují a věnují na jejich provoz nemalé prostředky, se zatím daří zachovat alespoň základní chod hasičských spolků. Proto, pokud místní hasiči získají dotaci či sponzorský příspěvek, je to vždy významná a výjimečná událost. Nejinak tomu bylo i v případě rekonstrukce cisterny Škoda 706 RTO CAS 25 SDH Mlázovice.

Auto, které bylo vyrobeno v roce 1964 a nejprve jej užíval vojenský útvar v Rakovníku, potřebovalo již nutně omlazující zásah. Samozřejmě, investici v řádech statisíců korun si obec nemohla ze svého rozpočtu dovolit. Proto se zastupitelé s hasiči snažili získat státní dotaci z grantu na obnovu staré hasičské techniky. Tento záměr se naplnil a v roce 2004 obdržel OÚ Mlázovice, jako zřizovatel SHD Mlázovice, krajský grant ve výši 598 000 Kč. Obec ještě ze svého přidala 200 000 Kč a cisterna se vydala na kompletní repasi vozu do specializované firmy v Pečkách u Kolína. Tehdy byla provedena výměna čerpadla - vysokotlak, nová zadní nástavba, úprava podvozku a kabiny, nová nerezová nádrž, hlinikové žebříky, ochranné rámy, výstražná zařízení, využití prostor šasi a další důležité maličkosti.

Problémem ještě zůstával starý motor a převodovka, která nebyla příliš vhodná pro jízdu s plnou nádrží v kopcovitém terénu. Proto se obec pokusila ještě jednou požádat Krajský úřad v Hradci Králové o další dotaci na výměnu pohonného agregátu. Velké úsilí hasičů o dokončení přestavby cisterny slavilo úspěch, když v létě 2006 obdrželi další dotaci ve výši 220 000 Kč. Obec opět přispěla 110 000 Kč. Provedením prací byla pověřena specializovaná firma Jonáš z Mimoně. Ta dokázala, v poměrně krátké době, vyměnit motor (nyní je ve vozidle nový LIAZ 634), převodovku (vozidlo se pyšní novou 9ti stupňovou převodovkou s polovičními rychlostními stupni) a také veškerý brzdový systém (nyní jsou namontovány dvouokruhové brzdy).

Byla tak dokončena dvouletá modernizace staré hasičské techniky, která je více než smysluplná. SDH Mlázovice disponuje moderní technikou, která dokáže rychle zasahovat v kopcovitém terénu, ale i rychle se přesunovat. Díky jedinečnému výkonnému vysokotlaku jsou naši hasiči připraveni účinně zasahovat i při požárech domů a bytů. Není pochyb, že nejlepší je, když může cisterna zůstat v klidu v hasičské zbrojnici. Pokud ale bude potřeba v širokém okolí pomoci, mohou si být obyvatelé Mlázovic a dalších obcí jistí, že SDH Mlázovice je připraveno rychle a obětavě pomoci s technikou, která je na úrovni a dokáže minimalizovat případné škody. Vozidlo je součástí systému JPO3, což znamená regionální systém požární ochrany s výjezdem do 10ti minut od nahlášení požáru. Mlázovický sbor je často využíván profesionálními hasiči na doplnění svých zásahů. Nyní, díky modernizované technice, se četnost žádostí o pomoc jistě ještě navýší.

SDH Mlázovice chce touto cestou poděkovat všem, kteří se podíleli na získání obou dotací na přestavbu vozu i všem, kteří zajistili veškeré práce a technologii tak, aby naše pěkná stříkačka mohla opět v plné síle zasahovat.

Tento projekt vznikl za podpory Královehradeckého kraje.Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!