Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Jste spokojeni se službami mlázovické knihovny?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Pálení odpadů ohrožuje zdraví

29. 03. 2012

Města a obce se potýkají s nelegálním pálením různých odpadů v domácnostech. Přinášíme zajímavý názor mlázovické občanky k tomuto tématu.

Mílí sousedé,

chtěla bych se s vámi podělit o svůj pohled na spalování některých věcí, které do kamen jednoznačně nepatří. Dříve byla většina potravin balena do papíru a tak těch pár plastových obalů jsme byli zvyklí prostě přihodit do kamen. Spousta z nás topila pevnými palivy a prostě se to tak dělalo. Ani sběrné suroviny se tím drobkem plastů z domácností vůbec nezabývaly.

Doba se však změnila a myslím, že je na čase změnit i své zvyky. V plastových obalech je čím dál víc potravin i drogerie, dneska už i papírový obal na uzeniny má vnitřní stranu z plastové folie. Proto v reakci na množství odpadního plastu přišla doba třídění odpadu. Navíc, naše obec poskytuje občanům jedinečnou možnost odložit téměř veškerý odpad, který domácnost vyprodukuje. Jediní, kdo zatím nestihl změnit svoje zvyky jsme my – občané. Často vídám ten tmavý oblak kouře nad komíny a cítím příšerný zápach, který ze spalování převážně plastů vzniká.

Vím, že zvyky se mění těžko, speciálně pokud nemáte důvod a vnitřní motivaci, a proto bych vám chtěla říci o pár důvodech, proč nepálit plasty a jiné odpady, které nejsou topivem. Největšími znečišťovateli ovzduší jsou právě domácnosti a doprava. Spalováním plastů vznikají karcinogenní (rakovinotvorné) sloučeniny jako například benzen, aceton, styren, naftalen,fenol a především polychlorované dibenzo-dioxiny a dibenzofurany, které již při nízké koncentraci poškozují periferní nervy, játra, způsobují poruchy metabolismu a jsou silně mutagenní (tj. způsobují vývojové vady, nejen rostlin). Vysoká koncentrace oxidu uhelnatého, kyselých aerosolů a oxidů dusíku, které v sobě obsahuje kouř z PET láhve, má zase za následek akutní bronchitidu, zvýšení respiračních chorob a astmatických onemocnění. Tato onemocnění jsou stále častější nejen mezi dětmi, ale i dospělými. Nejčastěji se vyskytuje alergická rýma, astma a atopický ekzém.

Protože tento problém přerostl do rozměrů, které nelze přehlédnout, ministerstvo životního prostředí zavedlo kontrolní orgán, který na základě stížnosti a nebo i namátkou, může udělat stěr sazí a zjistit, čím daná domácnost topí. A věřte mi, postihy nejsou malé.  

Dalším argumentem, který slýchám, je v podstatě lenost dát plast do pytle na tříděný odpad, protože když „proletí komínem“, tak zabere daleko méně místa a nikomu to neublíží. V tom případě byste měli vědět, že toto není celá pravda. Ono to totiž není jen o tom, co přímo dýcháme. Vzniklé sloučeniny, často těžší než vzduch, jen tak neodvanou. Hádejte, kam tedy spadnou? Ano, na naše zahrádky, na naše pole, do našich sadů, na naši půdu. Takže po takové zimě, máme zahrádku plnou těchto zajímavých sloučenin, trávu plnou těchto látek, a ať už se zeleninou nebo masem domácího zvířectva se tyto sloučeniny opět dostanou do našeho těla a my po určité době začínáme být nevysvětlitelně nemocní ...

Ono si asi řeknete, že přesně ta vaše jedna plastová lahev, kterou hodíte do kotle, vytvoří jen malou hromádku škodlivých sloučenin a jakoby se nic nestane. Ale když tuto hromádku vytvoří každý dům, tak následky už nelze pominout. A tím nemyslím jen zápach. Dneska je i v Praze v tomto směru čistší vzduch než na vesnici, protože zde netopí tím, co do kotlů nepatří a spalovny mají filtry. Když se tedy přijedu domů nadýchat zdravého vzduchu, tak obvykle první, co cítím, jsou právě tyto sloučeniny z komínů mých sousedů.

Nechci nikoho urazit, ani se nikoho dotknout žádným způsobem, ale chtěla bych vás požádat, abyste třídili odpad a nepálili to, co do kamen nepatří. Pokud jste ve vyšším věku a řeknete si, že už je vám to jedno – že na něco umřít musíte – tak si uvědomte, že za vašeho mládí toto nebylo. Takže vy jste nemocní až nyní. Ale co my mladí, kteří zde chceme například vychovat děti?

My, co zde musíme žít v prostředí, které je od našeho mládí již pomalu otrávené? A co malé děti, které se rodí a už mají exémy a alergie? To je následek jedů z prostředí, které tam cíleně přidáváme způsobem, který není nutný. Jde to jinak, tak proč si to sami kazíme? Nehledě na úsilí a peníze vynaložené na následnou lékařskou péči. Prosím myslete na nás a pokud to nejste ochotní změnit kvůli sobě, udělejte to kvůli další generaci a vašim dětem nebo vnoučatům. S každou PET lahví, kterou dáte recyklovat, pečujete o svoje zdraví. Má to smysl!

                                                                                                                                                 Petra Sehnalová

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!