Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Sochy před školkou již nedělají ostudu

05. 10. 2014

Poslední zářijový den byl dokončen projekt, díky kterému jsou kompletně zrestaurované sochy sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého na malém náměstí.

Neutěšený stav dvou pískovcových soch, které stojí v těsné blízkosti mateřské školy, nutil městečko ke snaze získat finanční prostředky na jejich celkovou obnovu. Bohužel bylo s tímto projektem dlouho neúspěšné. Od roku 2007 se opakovaně nedařilo uspět s žádostmi o dotaci v různých programech.

Až letos to vyšlo. Mlázovice získaly finance v rámci realizace rozvojové strategie Místní akční skupiny (MAS) Brána do Českého ráje. Toto občanské sdružení řídí projekty Programu rozvoje venkova na našem území, které spolufinancuje Evropská unie. MAS podpořila projekt s názvem „Obnova kulturního dědictví před budovou MŠ“ dotací ve výši 112.000 Kč. Dalších 40.000 přidala obec a mohlo se začít s realizací dlouho připravovaných plánů.

Jako vítěz z výběrového řízení vzešel akademický sochař Ondřej Sklenář z Lužan, který se počátkem prázdnin pustil do díla. Nejprve se obnovy dočkala socha sv. Václava stojící blíže školy. Poté se šikovné ruce sochaře pustily do restaurování svatého Jana Nepomuckého, státem zapsané kulturní památky. Toto dílo neznámý autor vytvořil roku 1735 a až do roku 1864 stálo na Náměstí v místě dnešního Mariánského sloupu. Poslední dostupné zprávy hovoří o větší obnově sochy právě v roce 1864, takže si památka po stopadesáti letech patřičnou péči zasloužila.

Obě díla byla omyta tlakovou vodou, poté došlo k odstranění uvolněných částí a starých tmelů. Následovala výsprava ulomených částí a přetmelení veškerých spár. Dlouhý čas zabrala také obnova veškerých nápisů. Nakonec byly sochy barevně sjednoceny a naimpregnovány proti vodě a mechu. Specifické a složité bylo odstraňování zasolených částí u sv. Václava a pozlacení svatozáře u sv. Jana Nepomuckého.

Nyní jsou již obě pískovcové památky v perfektním stavu. Během sedmi let se městečku podařilo kompletně zrestaurovat soubor všech pískovcových soch na svém území (mimo děl stojících v areálu kostela). Z velké části se na financování podílely dotace (Lázeňského mikroregionu, Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje) a samozřejmě nemalá částka putovala z obecní pokladny. Kromě pěkného pohledu na udržovaný odkaz našich předků, jsou sochy také zabezpečeny před působením povětrnostních podmínek, které je dokáží nevratně poškodit.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!